2012 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda Bilkent Üniversitesi ile ilgili not


Bk. 23
Bilkent Üniversitesi'nde eğitim ücreti, 2013-2014 ders yılında bütün bölüm ve programlar için yıllık 22 250 TL (%8 KDV dahil) tutarındadır. Bu ücretin yarısı olan 11 125 TL, güz yarıyılı ücreti olarak kesin kayıt sırasında, diğer yarısı ise bahar yarıyılı başında ders kayıtlarından önce ödenir. Yarıyıl eğitim ücreti, anlaşmalı bankaların onay vermesi koşuluyla, her biri 2781,25 TL tutarında dört taksit olarak da ödenebilir, ayrıca 180 TL işlem ücreti alınır. Bilkent Üniversitesi, kayıtlı öğrenciler için sonraki yıllarda eğitim ücretinde yapılacak yıllık artışları, bir önceki yıla göre Tüketici Fiyatları Endeksi'ndeki (TÜFE) artış ile sınırlı tutmayı taahhüt etmektedir.

BURSLAR: Üniversitenin "Tam Burslu" olarak belirtilmiş programlarına yerleştirilen öğrencilerden eğitim ücreti alınmaz. Tam Burslu olarak yerleştirilen öğrencilerden, 0,12 OBP katsayılı başarı sıralaması, yerleştirilmiş olduğu MF-1-2-3-4, TM-1-2-3, TS-1 veya YGS-1-6 puan türünde 10.000 veya daha iyi olanlar ile DİL puan türünde 250 veya daha iyi olanların bursu üniversiteye kayıt sırasında doğrudan "Kapsamlı Burs"a yükseltilir. Kapsamlı Burs'un içeriğinde Tam Burs'a ek olarak 520 TL tutarında aylık katkı bursu (yılda 8 ay boyunca) ve iki kişilik ranzalı odalarda ücretsiz yurt olanağı vardır. Yurtta kalmayı tercih etmeyen Kapsamlı Burslu öğrencilerin aylık katkı bursu 675 TL'ye yükseltilir. Üniversitenin "%50 Burslu" olarak belirtilmiş programlarına yerleştirilen öğrencilere eğitim ücretinde %50 indirim uygulanır. Tam ve %50 burslardan yararlanma süresi İngilizce Hazırlık Programı'nda azami 2 yıl, Lisans programında azami 7 yıldır. Kapsamlı Burs'tan yararlanmanın azami süresi İngilizce Hazırlık Programı'nda 2 yıl, Lisans programında 5 yıldır. Lisans eğitimi 5 yılın ötesine uzayan Kapsamlı Burslu öğrencilerin bursu, altıncı yıl başında Tam Burs'a dönüşür. Daha önce Bilkent Üniversitesi burslarından yararlanmış öğrencilerin burslu geçirdikleri önceki süre, azami süreden düşülür. Kapsamlı, Tam ve %50 burslar, öğrencilerin her yarıyılda normal ders yüklerini almaları ve derslere yeterince devam etmeleri koşuluyla, azami süre boyunca kesintisiz devam eder, not ortalaması veya ders geçme gibi konulardan etkilenmez.

YURTLAR: Bilkent Üniversitesi yurtlarında 2013-2014 ders yılında geçerli kişi başı yurt ücretleri (% 8 KDV dahil), her bir yarıyıl için şöyledir: Dört kişilik odada 1 280 TL, üç kişilik odada 2 035 TL, iki kişilik ranzalı odada 2 200 TL, iki kişilik karyolalı odada 2 675 TL, tek kişilik odada 4 700 TL. Üniversitenin tabildot kafeteryasında kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri için bir yarıyılı kapsayan 100 günlük yemek paketinin ücreti 930 TL'dir.