MÜZİK VE SAHNE SANATLARI FAKÜLTESİ

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi,

bölümlerinden oluşmaktadır.

Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Yetenek ve Seviye Sınavları Hakkında Bilgi İçinMüzik Bölümü

Bilkent Üniversitesi Müzik Bölümü, öğretim kadrosunu birçok ülkeden yorumcu ve eğitimci sanatçıların meydana getirdiği bir sanat merkezidir. Çok sayıda devlet sanatçısının dâhil olduğu bu seçkin kadro, Bilkent Senfoni Orkestrası’nda da görev yapmaktadır.

Müzik Bölümü, bire bir eğitime verdiği önem ve geniş enstrüman donanımıyla öne çıkmaktadır. Zengin nota, kitap, kayıtlı müzik ve video koleksiyonuna sahip Müzik Kütüphanesi ve bireysel çalışmalara yönelik 100’ü aşkın çalışma odası, öğrencilere yaratıcılıklarını ilerletmeleri için her türlü olanağı sunmaktadır.

Bölümün eğitim çerçevesini kompozisyon, piyano, yaylı çalgılar, nefesli çalgılar, klasik gitar, vurmalı çalgılar ve şan-opera sanat dalları oluşturur. Şan-opera, tüm lise mezunlarının aday olabileceği, bu alanda önceden eğitim almış olmayı gerektirmeyen bir sanat dalıdır. Diğer sanat dallarına başvurmak isteyen adaylar ise ilgili alanlarda lise öğrenimi görmüş ya da bu düzeyde özel yetişmiş olmalıdır.

Öğrenciler, yeteneklerini bireysel resitaller, oda müziği konserleri, opera temsilleri, Gençlik Senfoni Orkestrası ile Gençlik Korosu’nun konser ve turnelerinde sergilemektedir.

Bilkent Senfoni Orkestrası konserleri, Türk-Yunan Gençlik Orkestrası ve Türkiye Gitar Buluşması gibi etkinlikler, bölümün yıl boyu süren ustalık sınıfı dersleri (masterclass) ile birleşerek uluslararası bir sanat atmosferi yaratır. Boris Berezovsky (piyano), Olga Kern (piyano), Boris Berman (piyano),Alexander Ghindin (piyano), Olivier Charlier (keman), Rachel Barton Pine (keman), Sharon Isbin (klasik gitar), Deniz Hughes (kompozisyon), Chen Zimbalista (vurmalı çalgılar), Naoko Shimizu (viyola), Gabor Boldoczki (trompet), Emmanuel Pahud (flüt), Patrick De Ritis (fagot), Anna Serafinska, Giorgio Croci (şan), Michele Crider (soprano) Müzik Bölümü’nde ustalık sınıfı dersleri vermiş olan ünlü sanatçılardandır.

Mezunların bir bölümü Conservatoire Royal de Mons, Lausanne Conservatory, The Juilliard School of Music, Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Stuttgart, Hochschule für Musik und Theater Leipzig ve Moskova Tchaikovsky Devlet Konservatuvarı gibi kurumların lisansüstü programlarına devam etmekte, bazıları Türkiye ve yurtdışındaki konservatuvarlarda öğretim elemanı olarak çalışmakta, bir kısmı da ulusal ve uluslararası orkestra ve sanat topluluklarında görev yapmaktadır.Tiyatro Bölümü

Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü; yaratıcı, yorumcu ve eğitimci kimlikleriyle fark yaratan oyuncular yetiştirmektedir. Ülkemizin sanat yaşantısına çağdaş bir yön kazandıran bu bölüm, Devlet Sanatçısı Cüneyt Gökçer (1920-2009) tarafından kurulmuştur.

Tiyatro Bölümü, her yıl haziran ayında oyunculuk sanat dalı için yetenek sınavıyla öğrenci alır. Bölümün kuram ve uygulama içerikli programı, tanınmış sanatçı ve eğitmenlerden oluşan bir öğretim kadrosunca yürütülmektedir.

Öğrenciler, oyunculuk eğitiminin yanı sıra, seslerini ve bedenlerini daha iyi kullanabilmeleri için ses ve konuşma, dans, hareket, eskrim, şan ve solfej dersleri görürler. Tiyatro tarihi, sahne, metin yorumlama ve çözümleme dersleriyle sahneye daha geniş bir gözle bakar; görsel algı, estetik, sanat tarihi, felsefe, drama, film kuramı gibi seçmeli derslerle birikimlerini artırırlar. İleri sınıflarda yer alan kamera önü oyunculuğu dersleri, seçilen eserlerin orijinal dilinde sergilendiği İngilizce projeler ve fiziksel tiyatro projeleri ile tiyatronun farklı yönlerini deneyimleyen öğrenciler, yurtdışından ve Türkiye’den tiyatro sanatçılarının atölye çalışmalarında ise değişik oyunculuk teknikleri ve kültürlerini tanırlar.

Bölümün sanatçı adayları, bölümün öğretim kadrosunda yer alan tanınmış yönetmenlerin sahneye koydukları oyunlarla yıl boyunca düzenli olarak sanatseverlerle buluşmaktadır. Öğrenciler, bu yapıtları Bilkent Tiyatro Salonu’nun yanı sıra çeşitli yerel ve uluslararası festivallerde de sergilemektedir. Arthur Miller, August Strindberg, Bertolt Brecht, Carlo Goldoni, Carlo Gozzi, Eugène Ionesco, Federico García Lorca, Max Frisch, Molière, Samuel Beckett, Sam Bobrick, Tennessee Williams, William Shakespeare, Aziz Nesin, Civan Canova ve Nâzım Hikmet, eserlerine Bilkentli genç oyuncuların hayat verdiği ünlü yazarlardandır.

Bölüm öğrencilerinin lokomotif görevi üstlendiği Bilkent Tiyatro Festivali ise yurdun farklı bölgelerinden üniversitelerin tiyatro öğrencilerine ve oyunlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu festival, geleceğin oyuncularının etkileşimini güçlendiren ve sahne deneyimlerini geliştiren bir etkinliktir. Mezunlar, sanat ve sahne altyapılarını Devlet Tiyatroları’nda, Devlet Opera ve Balesi’nde, sinema ve televizyon kuruluşlarında, şehir ve belediye tiyatrolarında, özel tiyatrolarda, yurtiçi ve yurtdışındaki üniversitelerin lisansüstü programlarında değerlendirmektedir.