MÜZİK VE SAHNE SANATLARI FAKÜLTESİ

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi,

bölümlerinden oluşmaktadır.

Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Yetenek ve Seviye Sınavları Hakkında Bilgi İçinMüzik Bölümü

Bilkent Üniversitesi Müzik Bölümü, öğretim kadrosunu birçok ülkeden yorumcu ve eğitimci sanatçıların meydana getirdiği bir sanat merkezidir. Çok sayıda devlet sanatçısının dahil olduğu bu seçkin kadro, Bilkent Senfoni Orkestrası'nda da görev yapmaktadır.

Müzik Bölümü, bire bir eğitime verdiği önem ve geniş enstrüman donanımıyla öne çıkmaktadır. Zengin nota, kitap, kayıtlı müzik ve video koleksiyonuna sahip Müzik Kütüphanesi ve bireysel çalışmalar için düzenlenmiş 100'ü aşkın çalışma odası, öğrencilere yaratıcılıklarını ilerletmeleri adına her türlü olanağı sunmaktadır.

Bölümün eğitim çerçevesini kompozisyon, piyano, yaylı çalgılar, nefesli çalgılar, klasik gitar, vurmalı çalgılar ve şan-opera sanat dalları oluşturur. Şan-opera sanat dalı, tüm lise mezunlarının aday olabileceği, bu alanda önceden eğitim almış olmayı gerektirmeyen bir daldır. Diğer sanat dallarına başvurmak isteyen adaylar ise ilgili alanlarda lise öğrenimi görmüş ya da bu düzeyde özel yetişmiş olmalıdır.

Öğrenciler, yeteneklerini bireysel resitaller, oda müziği konserleri, opera temsilleri, Gençlik Senfoni Orkestrası ile Gençlik Korosu'nun konser ve turnelerinde sergilemektedir.

Bilkent Senfoni Orkestrası konserleri, Türk-Yunan Gençlik Orkestrası ve Türkiye Gitar Buluşması gibi etkinlikler, bölümün yıl boyu süren ustalık sınıfı dersleri (masterclass) ile birleşerek uluslararası bir sanat atmosferi yaratır. Boris Berezovsky (piyano), Olga Kern (piyano), Boris Berman (piyano), Alexander Ghindin (piyano), Olivier Charlier (keman), Rachel Barton Pine (keman), Sharon Isbin (klasik gitar), Deniz Hughes (kompozisyon), Chen Zimbalista (vurmalı çalgılar), Naoko Shimizu (viyola), Gabor Boldoczki (trompet), Emmanuel Pahud (flüt), Patrick De Ritis (fagot), Anna Serafinska, Giorgio Croci (şan), Michele Crider (soprano) Müzik Bölümü'nde ustalık sınıfı dersleri vermiş olan ünlü sanatçılardandır.

Mezunların bir bölümü Conservatoire Royal de Mons, Lausanne Conservatory, The Juilliard School of Music, Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Stuttgart, Hochschule für Musik und Theater Leipzig ve Moskova Tchaikovsky Devlet Konservatuvarı gibi kurumların lisansüstü programlarına devam etmekte, bazıları yerli ve yabancı konservatuvarlarda öğretim elemanı olarak çalışmakta, bir kısmı da ulusal ve uluslararası orkestra ve sanat topluluklarında görev yapmaktadır.Tiyatro Bölümü

Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü yaratıcı, yorumcu ve eğitimci kimlikleriyle fark yaratan oyuncular yetiştirmektedir. Ülkemizin sanat yaşantısına çağdaş bir yön kazandıran bu bölüm, Devlet Sanatçısı Cüneyt Gökçer (1920 - 2009) önderliğinde kurulmuştur.

Tiyatro Bölümü, her yıl ağustos ayında oyunculuk sanat dalı için yetenek sınavıyla öğrenci alır. Bölümün kuram ve uygulama içerikli programı, tanınmış sanatçı ve eğitmenlerden oluşan bir öğretim kadrosunca yürütülmektedir.

Öğrenciler, oyunculuk eğitiminin yanı sıra seslerini ve bedenlerini daha iyi kullanabilmeleri için birinci sınıftan itibaren ses ve konuşma, dans, hareket, şan ve solfej dersleri görürler. Tiyatro tarihi, sahne, ışık ve kostüm tasarımı, metin yorumlama ve çözümleme dersleriyle sahneye daha geniş bir gözle bakar; görsel algı, estetik, sanat tarihi, felsefe, drama ve film kuramına ilişkin derslerle birikimlerini ilerletirler. Yurtdışından ve Türkiye'den tiyatro sanatçılarının atölye çalışmalarında ise farklı oyunculuk teknikleri ve kültürlerini tanımanın heyecanını yaşarlar.

Bölümün sanatçı adayları, öğretim elemanları rehberliğinde sahneledikleri oyunlarla yıl boyunca sanatseverlerle buluşmaktadır. Öğrenciler, bu yapıtları Bilkent Tiyatro Salonu'nun yanı sıra çeşitli yerel ve uluslararası festivallerde de sergilemektedir. Kazandıkları sahne deneyimi, yeteneklerini daha da ileriye taşımaktadır. Arthur Miller, August Strindberg, Aziz Nesin, Civan Canova, Bertolt Brecht, Carlo Goldoni, Carlo Gozzi, Eugene Ionesco, Federico Garcia Lorca, Max Frisch, Molière, Nâzım Hikmet, Samuel Beckett, Sam Bobrick, Tennessee Williams ve William Shakespeare, eserlerine Bilkentli genç oyuncuların hayat verdiği ünlü yazarlardandır.

Mezunlar, sanat ve sahne altyapılarını Devlet Tiyatroları'nda, Devlet Opera ve Balesi'nde, sinema ve televizyon kuruluşlarında, şehir ve belediye tiyatrolarında, özel tiyatrolarda ve üniversitelerin lisansüstü programlarında değerlendirmektedir.