MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

Bilkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nde

bölümleri yer almaktadır. Her dört bölümde de lisans, yüksek lisans ve doktora programları vardır.Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

Bilgisayar mühendisleri, bilgi çağının temelini oluşturan mühendislik sistemlerinin tasarımı ve yapımı için yöntemler, yazılımlar ve ileri teknolojiler geliştirirler; üretimden savunmaya, eğitimden tıbba kadar birçok alanda teknolojik atılımlara öncülük ederler.

Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde öğrenciler, kuramsal ve uygulamalı derslerde kazandıkları mühendislik altyapısını, pozitif bilim ve yüksek teknoloji konularıyla güçlendirmektedir. Algoritmalar ve programlamaya giriş içerikli ilk yılı, ikinci sınıfın bilgisayar bilimi temelleri, bilgisayar sistemleri organizasyonu ve sayısal devre tasarımı odaklı dersleri izler. Üçüncü sınıfta yazılım mühendisliği, programlama dilleri, işletim sistemleri ve veri tabanı yönetimi gibi dersler gören öğrenciler, son yıl ise ilgi alanları doğrultusunda teknik dersler seçer ve yenilikçi bir tasarım projesi gerçekleştirirler. Tüm bu süreçlerde insani ve sosyal bilim dallarından dersler de alabilirler.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, öğretim üyelerinin yürüttüğü ve öğrencilerin de katıldığı araştırma çalışmalarıyla bilim literatürüne ve iş çevrelerine önemli katkılarda bulunmaktadır. Söz konusu araştırmalar; bilgisayar ağları, biyoinformatik, gömülü sistemler, bulut bilişim, internette bilgi erişimi, veri güvenliği ve gizliliği, makine öğrenmesi, paralel işleme, performans modellemesi ve analizi, veri madenciliği, veri tabanı sistemleri, yapay zeka ve yazılım mühendisliği gibi konular üzerinde yoğunlaşmaktadır.

Bölüm, öğretim üyesi başına düşen yayın sayıları ve en saygın uluslararası dergilerde yapılan yayınlar açısından Türkiye ve dünyadaki bilgisayar mühendisliği bölümleri arasında üst sıralardadır. Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, ABD üniversitelerindeki mühendislik bölümlerini değerlendiren Accreditation Board of Engineering and Technology (ABET) kuruluşu tarafından akredite edilmiştir.

Mezunlar; Alcatel-Lucent, Amazon, Arçelik, Aselsan, AT&T, Avea, Ayesaş, Facebook, Garanti Teknoloji, Google, Havelsan, Hewlett-Packard, IBM, Intel, Microsoft, Mikes, Oracle, Roketsan, Siemens, TÜBİTAK, Vestel ve Vodafone gibi kuruluşlarda çalışmaktadır. Özellikle son yıllarda birçok mezunun kendi girişimlerini kurdukları da gözlenmektedir. Brown, California, Carnegie Mellon, Case Western Reserve, Columbia, Cornell, Illinois, Maryland, Massachusetts Institute of Technology, North Carolina State, Ohio State, Purdue, Simon Fraser ve Stanford ise mezunların yüksek lisans ve doktora programlarına devam ettiği üniversitelerdendir.Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü

Elektrik ve elektronik mühendisliğinin çalışma alanları, geleceğe yön veren teknolojilerin merkezindedir. Bu alanlar arasında haberleşme ağları, mobil iletişim teknolojileri, optik ve fotonik sistemler, nanoteknoloji, sinyal işleme, elektromanyetik, otomatik kontrol sistemleri ve biyomedikal uygulamalar yer almaktadır. Yeni nesil robotik sistemler, daha hızlı ve üstün yetenekli bilgisayarlar, modern savunma sistemleri, kablosuz yüksek veri hızında iletişim, gezgin internet erişimi, hassas tıbbi görüntüleme ve uzaktan algılama sistemleri, elektrik ve elektronik mühendislerinin öncülük ettiği yüksek teknoloji uygulamalarındandır.


Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü, bilimsel atmosferi ve teknolojik olanaklarıyla ileri düzeyde bir mühendislik eğitimi vermektedir. Öğrenciler, araştırmacı kimlikleriyle öne çıkan, modern mühendislik uygulamaları geliştirebilen mühendisler ve bilim insanları olarak yetişir.

Bölümün akademik kadrosu, yaptıkları bilimsel çalışmalar ve yurtdışı bağlantılarıyla, yazdıkları makaleler ve kitaplarla dünyaca tanınmaktadır. Öğretim üyelerince kurulan ve yönetilen Akustik ve Sualtı Teknolojileri, Nanoteknoloji ve Ulusal Manyetik Rezonans araştırma merkezlerinde ülkemizin birçok önemli projesi yürütülmektedir.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü, Amerikan üniversitelerini değerlendiren Accreditation Board of Engineering and Technology (ABET) adlı kuruluş tarafından akredite edilmiştir. Bölüm, en iyi uluslararası dergilerde yapılmış yayınlara ve öğretim üyesi başına düşen yayın sayısına göre dünyadaki elektrik ve elektronik mühendisliği bölümleri arasında üst sıralardadır.

Lisansüstü eğitime yönelen mezunlar Caltech, Carnegie Mellon, Cornell, EPFL, Georgia Tech, Harvard, Imperial College London, Johns Hopkins, Maryland, MIT, Ohio State, Princeton, Stanford, UC Berkeley ve UCLA gibi prestijli üniversitelerde öğrenim görmektedir. Birikimlerini iş dünyasında değerlendirenler ise Hewlett-Packard, IBM, Intel, Microsoft, Nvidia, Philips, Schlumberger, Siemens, Texas Instruments, Aselsan, Havelsan, Karel, Meteksan Savunma, Mikes, Roketsan, Turkcell ve Türk Telekom gibi lider şirketlerin kadrolarındadır.Endüstri Mühendisliği Bölümü

Endüstri mühendisliği; teknoloji, insan gücü, hammadde, bilgi, enerji ve para gibi kaynakları ürün ve hizmet üretimine dönüştüren sistemleri inceler. Endüstri mühendisleri, hemen her işkolunun temel değişkenleri olan bu sistemleri tasarlar, işletir ve yönetirler; üretimden finansa, lojistikten bilişime, savunma teknolojilerinden danışmanlığa, sağlıktan telekomünikasyona uzanan birçok sektörde önemli görevler üstlenirler.

Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü, Amerikan üniversitelerindeki mühendislik bölümlerinin eğitim kalitesini değerlendiren Accreditation Board of Engineering and Technology (ABET) kuruluşunca akredite edilmiştir. İleri imalat ve servis sistemleri tasarımı, bilgisayar destekli simülasyon, karar destek sistemleri, optimizasyon ve uygulamaları, tedarik zinciri yönetimi, lojistik ve dağıtım sistemleri tasarımı, çevre ve insani lojistik, olasılık temelli modeller ve uygulamaları, modern üretim yönetimi sistemleri, ileri üretim teknolojileri, sağlık sistemleri yönetimi, enerji sistemleri, finans ve işletme operasyonları yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma, bölümdeki eğitim ve araştırma etkinliklerinin temelini oluşturur. Öğretim üyeleri, bu alanlardaki bilimsel çalışmaları ve yayınlarıyla bilim dünyasına öncü katkılarda bulunmaktadır.

Bölüm öğrencileri, profesyonel yaşama endüstri dinamiklerini yerinde keşfederek adım atarlar. Bu çerçevede yürütülen Üniversite-Endüstri İşbirliği Programı’nda A101, Arçelik, Aselsan, BSH, Coca-Cola, Doğadan, Efes, Eti, FNSS, Frito Lay, Güven Hastanesi, IKEA, MAN, Mudo, Roketsan, TAI, Tepe Home ve Türksat gibi kuruluşların etkinlikleri için projeler geliştirirler. Söz konusu projelerde yüksek düzeyde sorumluluk alır ve geniş bir mesleki deneyim edinirler.

Accenture, Amazon, Bain & Company, BASF, Bosch, Danone, Deloitte, DuPont, Ericsson, Ford, Goldman Sachs, Google, Henkel, IBM, Johnson & Johnson, McKinsey & Company, Merrill Lynch, Microsoft, Oracle, PepsiCo, Pfizer, Procter & Gamble, Renault, Sanofi,Toyota, Unilever,Yahoo gibi uluslararası şirketler ve Avea, Beko, Koç Holding, Eczacıbaşı, Sabancı Grubu, LC Waikiki,Turkcell,Türk Hava Yolları,Türk Telekom, Türkiye İş Bankası,Vestel, Ülker gibi ülkemizin dünyaya açılan kuruluşları Bilkentli endüstri mühendisleriyle çalışmaktadır. UC Berkeley, Carnegie Mellon, Chicago, Columbia, Cornell, Duke, Florida, Georgia Tech, Massachusetts Institute of Technology, Michigan, Northwestern, Pennsylvania, Princeton ve Stanford üniversiteleri ise lisansüstü programlara devam eden mezunların tercihlerindendir.Makine Mühendisliği Bölümü

En köklü mühendislik dallarından biri olan makine mühendisliği, mekanik ve enerji dönüşüm sistemlerinin analizi, tasarımı ve üretimiyle ilgilenir. Makine mühendisleri, savunma ve uzay teknolojilerinden tıbbi uygulamalar ve ulaşım sistemlerine kadar endüstrinin hemen her kolunda stratejik görevler üstlenmektedir.


Bilkent Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyelerinin araştırmaları termodinamik, akışkanlar mekaniği, ısı transferi, kontrol sistemleri, üretim, nanomekanik, dinamik sistemler ve hesaplamalı mekanik gibi bu mühendisliğin başlıca alanlarına yayılmaktadır. Lisans programı, söz konusu alanların birbirleri ve diğer bilim dallarıyla bağlantılarına disiplinlerarası bir ölçekte yaklaşmaktadır.

Değişik disiplinlerle etkileşim, öğrencilerin makine mühendisliği prensiplerini farklı bilimsel ve teknolojik platformlara yansıtabilmesinin anahtarıdır. Eğitim programının nanoteknoloji, katı hâl kimyası ve moleküler biyoloji dersleri içermesi, bu anlayışın bir sonucudur. Günümüzün moleküler biyoloji dünyasında hücreleri dondurarak kanser tedavisi ve yumuşak dokuların korunmasında aşamalar kaydedilmektedir. Isı transferinin söz konusu süreçteki işlevi, makine mühendisliğinin diğer bilimlerle bütünleşerek insanlığa sağladığı katkılardan sadece biridir. Bölümün eğitim görüşü, mühendisliğin bilim ve insanlık arasında bir bağ oluşturduğu düşüncesine de dayanır. Dersler, bu noktadan hareketle toplum ve etik içerikleriyle zenginleştirilmiştir.

Makine mühendisliği, yaşamı etkileyen pek çok sektörde belirleyici rol oynamaktadır. Örneğin, kitle ulaşım araçları ve iklimlendirme sistemleri makine mühendislerinin tasarım ve üretim önderliğinde hayat bulur. Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri, bilim ve teknoloji dünyasındaki gelişmeleri ileri mühendislik sistemlerine uygulayacakları bir altyapıyla diploma almaktadır. Mezunlar, çalıştıkları kurumların tasarım, araştırma-geliştirme, imalat ve planlama etkinliklerinde lider konumlara ilerlemektedir. Akademik dünyaya yönelenler ise tanınmış üniversitelerin yüksek lisans ve doktora programlarını tercih etmektedir.